Skocz do zawartości
Karolajn

Poradnik jak napisać podanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

pragnę Wam przedstawić poradnik mojego autorstwa, który pomaga w napisaniu naprawdę dobrego podania, bo pamiętajcie - to jak napiszemy podanie świadczy później o nas.

Podanie to oficjalne pismo o charakterze prośby kierowane do urzędu lub instytucji. Dotyczy ono np. wydania jakiś dokumentów czy pozwolenia na różne organizacje. Pamiętajcie, że posługujemy się w nim tylko i wyłącznie  oficjalnym, ,, urzędowym " językiem.

1. W prawym górnym rogu piszemy naszą miejscowość oraz datę pisania podania.

2. W lewym górnym rogu piszemy imię i nazwisko nadawcy ( nasze ) oraz dokładny adres tj. ulica i numer, kod pocztowy oraz miasto, w którym mieszkamy.

3. Po prawej stronie, poniżej miejscowości i daty piszemy dane adresata, czyli imię, nazwisko i stanowisko lub nazwę instytucji.

4. Na środku, poniżej zamieszczamy nagłówek - Podanie.

Dalsza część podania ma charakter właściwy. Piszemy w nim naszą prośbę, uzasadniamy ją argumentami oraz na koniec prosimy o przychylne rozpatrzenie naszego podania.

Magazynek:

W pierwszej części podania piszemy naszą prośbę. Możemy użyć zwrotów takich jak: Uprzejmie proszę o; Zwracam się z uprzejmą prośbą itd.

Przykład: Zwracam się z uprzejmą prośbą o możliwość organizowania szkolnych spotkań klubu piłkarskiego na boisku.

W drugiej części podania piszemy uzasadnienie, dla którego nasze podanie miałoby zostać pozytywnie rozpatrzone. Możemy używać zwrotów takich jak: W uzasadnieniu mojej prośby; Uzasadniając moją prośbę; Uzasadnienie mojej prośby jest następujące; Swą prośbę motywuję  itd.     ....

( dalszy ciąg uzasadnienia) Pragnę zwrócić uwagę na fakt; Ponadto chciałbym nadmienić, że  itd.

Przykład: Swą prośbę motywuję dostępnością boiska szkolnego o godzinie 15:00. Ponadto chciałbym nadmienić, że klub piłkarski mając gdzie grać rozwijałby się... itd.

W trzeciej części podania wyrażamy nadzieję na przychylne rozpatrzenie podania. Możemy używać zwrotów takich jak: Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania;Liczę na Państwa przychylnośćZ wyrazami szacunku itd.

Przykład: Będę wdzięczny za pozytywne rozpatrzenie mojego podania. 

5. Ostatnim bardzo ważnym elementem podania jest nasz podpis po prawej stronie, pod treścią właściwą. PAMIĘTAJCIE, że trzeba go zawsze napisać od ręki.

Pozdrawiam i powodzenia,

Karolajn

Edytowane przez Karolajn
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Karolajn napisał:

to jak napiszemy podanie świadczy później o nas.

Prawda. To, czy ktoś napisze podanie ze wzoru z poradników, czy jest w stanie myśleć samodzielnie rzeczywiście o nim świadczy.

Pozdrawiam; z wyrazami szacunku; liczę na Pani przychylność.

Timor 

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

słaby poradnik, pisząc tak podanie nigdy się nie dostaniecie!

Jedyny słuszny i autoryzowany przez wyższą administrację jest mój poradnik!11jedenjeden11!11jeden11!

• Lubię to! 1
  • Smutny 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.