Skocz do zawartości
Karolajn

Poradnik komunikacji międzyludzkiej.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam tu dla Was kolejny poradnik mojego autorstwa. Dotyczyć on będzie komunikacji międzyludzkiej, czyli zwykłych rozmów na co dzień z innymi. Poradnik będzie się składał z kilku wątków, które opiszę.

Słowa, które psują wypowiedź

Tych słów, o których zaraz napiszę, używamy w życiu codziennym. Mają one potężną moc, jednak niekiedy potrafią przyćmić wypowiedź.

,, Zawsze, każdy, nikt i nigdy " 

Możecie się domyślić, że chodzi o generalizację. Jest to nadmierne uogólnienie, przypisanie wszystkim członkom grupy społecznej cech spotkanych jedynie u kilku przedstawicieli danej zbiorowości. Uważam, że bardzo często spotykamy się z tym zjawiskiem. Nieraz słyszymy jak ktoś mówi, że na przykład w dzisiejszym wieku cała młodzież pali i pije, i jest wulgarna. Uogólnienia z pewnością ułatwiają komunikację, jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie zwroty mogą urazić niektóre osoby. Jest nam miło, kiedy słyszymy, że wszyscy Polacy są złodziejami?

Wskazówka: Ograniczmy używanie uogólnień. Zadajmy sobie pytanie, czy na pewno wszyscy są tacy, a nikt czegoś nie potrafi.

,, Ale "

Lubię Cię, ale Twoje włosy to porażka...

Masz super buty, ale ten kolor jest nieodpowiedni...

Kocham Cię kotku, ale mógłbyś trochę schudnąć...

Przekleństwo tego słowa zostało wypunktowane nawet w serialu Gra o tron, gdzie aktor Benjen Stark stwierdza „wszystko to co słyszymy przed ale jest nieważne".

Ten moment, kiedy ktoś mi mówi, że jestem ładna, ale mam okropną fryzurę. Na pozór powinnam się cieszyć, jednak kiedy pada ,, ale " i druga cześć zdania, czar pryska. Naszą uwagę nie przyciąga komplement, tylko krytyka.

Wskazówka: Nie zawsze jest to możliwe, ale starajmy się formułować zdania w inny sposób. Na przykład zamiast ale możemy dać spójnik ,,i". Gwarantuje to lepszy wygłos w wypowiedzeniu.

,, Spróbuję, udało mi się"

Tych wyrazów używamy także bardzo często. Udało mi się wygrać konkurs. Spróbuję na jutro przygotować tę prezentację. 

Spróbuję - bardzo bezpieczny wyraz. Wyrażamy dzięki niemu pewne chęci zrobienia czegoś, z nastawieniem, że kiedy nam się nie uda odpowiemy - no przecież mówiłam, że spróbuję!

Zadaj sobie teraz pytanie, czy zaufałbyś człowiekowi ( załóżmy, że Panu od giełdy ), który Ci powie - spróbuję wykorzystać Twoje pieniądze w taki sposób, aby był zysk. Słysząc takie zdanie w 100% musimy się nastawić na to, że inwestor może  nigdy więcej nie odzyskać swoich pieniędzy. 

Wskazówka: ,,Spróbuję" zastąp wyrażeniem ,, zrobię to ". To wyrażenie pozwala zaufać osobie, która go używa. Ponadto może być ono motorem motywacyjnym. Mówiąc, że coś zrobię zyskuję więcej pewności siebie.

Udało mi się - typowy klasyk. Wiecznie jesteśmy przekonani, że  coś się nam udało. Gwarantuję, że jeśli napiszemy w liście motywacyjnym ,, udało mi się ukończyć projekt...", a owego będzie czytał człowiek po kursie psychologicznym, to niestety nie dostaniemy się do pracy. Otóż poprzez ,, udało mi się " rozumie się, że ktoś coś zrobił przypadkiem, dzięki szczęściu, fartownie.

Wskazówka: Zamiast mówić udało mi się, mów zrobiłem. Nasze sukcesy w dużej mierze zawdzięczamy nam, a nie szczęściu :). 

Takich wyrazów jest jeszcze trochę, ale dodam je w kolejnym poradniku. Przejdźmy dalej :)

Pozytywna krytyka

Słyszeliście może o konstruktywnej krytyce? Jeśli tak, to bardzo dobrze :). Konstruktywna krytyka to taka, która charakteryzuje się tym, że osoba krytykująca przedstawia lub sugeruje jednocześnie sposób lub sposoby rozwiązania problemu poddanego krytyce. W ludzkiej naturze mamy ocenianie innych oraz krytykowanie. Znowu nie dotrzymałeś umowy! Na Tobie nie można polegać! Znów się spóźniłeś! Ty zawsze się spóźniasz! itd.

Powyższe przykłady krytyki nie są właściwe. Ponadto, często krytykując osobę w taki sposób powodujemy, że osoba krytykowana zamyka się w sobie i jeszcze gorzej się sprawuje. Naturalne jest, że krytyka nie jest niczym pozytywnym, można nawet powiedzieć, że jest bardzo mocno negatywnie nacechowana. Co więc zrobić, by krytyka nie raniła odbiorcy, tylko go czegoś uczyła?

1. Zastanów się po co krytykujesz.

Bardzo często krytykując kogoś jesteśmy wkurzeni i w ten sposób wyładowujemy złość. W pierwszej kolejności spróbuj ustalić z jakiego powodu krytykujesz i co chcesz przez to osiągnąć.

2. Opisuj dokładnie wydarzenia.

Mów o faktach oraz konkretnie opisuj sytuacje, które miały miejsce. Wystrzegaj się subiektywnych ocen oraz uwag. Pamiętaj, że to co dla nas jest dziwne, nie dla każdego takie musi być. Zamiast mówić: ,, Nigdy nie sprzątasz! " powiedz ,, Ostatni raz sprzątałeś miesiąc temu "

3. Krytykuj zachowania, a nie osobę.

Krytykując staraj się napiętnować sytuację, nie osobę. Wiem, że podczas takiej rozmowy pokusa, by wyrzucić z siebie wszystkie emocje jest duża. Pamiętaj jednak, że krytykując osobę np. ,, Zawsze jesteś leniem ", osoba krytykowana odbierze to jako atak i jeszcze bardziej się zablokuje. Ponadto może reagować wrogo i agresywnie.

4. Pamiętaj o swoich uczuciach

Podstawą podczas skutecznej krytyki jest mowa o swoich uczuciach. ,, Smuci mnie kiedy mnie ignorujesz, a tak się czuję kiedy nie sprzątasz ". Pamiętaj, że każdy z nas ma emocje i uczucia. Mówiąc, że jest Ci smutno, naprawdę mocno odbije się to na uczuciach odbiorcy. Mówienie o swoich uczuciach podczas pewnych sytuacji wywołanych przez kogoś nazywamy ,, Komunikatem -  Ja ".

5. Doceniaj gdy ktoś się stara.

Bardzo często zapominamy, że komuś może coś po prostu nie wychodzić mimo starań. Mówienie tej osobie, że jest beznadziejna po prostu rani. Doceniaj, że się stara i wspieraj jeśli jest to konieczne. Powiedz, że zależy Ci na dobrych relacjach z drugą osobą, a Twoja krytyka ma pomóc, a nie atakować czy obrażać. Warto też zastosować metodę kanapki informacyjnej, o której napiszę w kolejnym poradniku. Pamiętaj, by zaproponować także osobie krytykowanej jakieś rozwiązanie lub pomoc. Pomagając przyśpieszysz pozytywne zmiany.

6. Wysłuchaj drugą osobę

Jeśli podczas krytyki mówisz o swoich uczuciach oraz emocjach i o sobie, ważne jest, byś zapytał drugą stronę co myśli  o np. zaproponowanym przez Ciebie rozwiązaniu problemu. W ten sposób okażesz szacunek, a pamiętaj, że w pozytywnej krytyce nie liczysz się tylko Ty.

To będzie chyba na  tyle. W kolejnym poradniku poruszę kilka kolejnych słów oraz wyjaśnię działanie ,, kanapki ". Ponadto być może wprowadzę coś nowego :).

Jeśli poradnik Ci się spodobał, to bardzo mnie to cieszy. 

-------------------------------------------------------------

Pozdrawiam,

Karolajn

-------------------------------------------------------------

- Na podstawie rozważań Agnieszki Lewnadowskiej oraz Dawida Machalicy

Edytowane przez Karolajn
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za dawkę śmiechu @Karolajn ❤️ 

Poza tym może się przydać, widać że pisane tak o od serduszka ❤️ 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szanuję za "Grę o Tron", też mi ten cytat zapadł w pamięć. Jak zacząłem go analizować to stwierdziłem, że rzeczywiście ma to sens.

Poradnik może się komuś przydać, że ci sie wgl chce, to podziwiam

Edytowane przez oOoMACIEKoOo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Że "jesteś bardzo ładna kotku i weź schudnij" będzie dobrze?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, SUPER TIMOR napisał:

Nie zawsze jest to możliwe, ale starajmy się formułować zdania w inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Komus chce sie to czytac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dlatego pytałem, bo nie wiem czy to możliwe w ten sposób :(

to jak powiedzieć młodej, że jest ładna ale ma zrzucić??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, SUPER TIMOR napisał:

czytasz mi w myślach...

To chyab przeznaczenie :kappa:

• Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spamu?:( Przecież rozmawiamy pod poradnikiem, co ma być totalna cisza i wszyscy mają to po prostu przyswoić? 

Nope!

I tak wszystko zależy od tego, z kim rozmawiamy.

"Chujowe" może być lepszą konstruktywną krytyką niż długi wywód. 😛

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli to przed ale sie nie liczy, to zawsze mozna odwrocic kolejnosc zdan.

Weź schudnij, ale jesteś bardzo ładna kotku.

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcesz wcale wyrwac zadnej mlodej. Jesli chcesz by dziewczyna schudla zaproponuj jej byscie poszli na silownie czy wspolne bieganie :)

Stosujemy kolejnosc : komplement...ale... @Adi

:P

jednak mimo wszystko chodzi o to co napisalam w poradniku xd

Edytowane przez Karolajn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skąd wymóg stosowania takiej kolejności? On właśnie psuje cały plan :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, SUPER TIMOR napisał:

Skąd wymóg stosowania takiej kolejności? On właśnie psuje cały plan :)

Tak ale mowie o taiim przykaldzie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

giphy.gif

Edytowane przez n3lly
  • Haha 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Karolajn napisał:

Tak ale mowie o taiim przykaldzie

to tak, czy nie, bo to ale mnie tutaj myli o.O

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale tworzy przeciwienstwa - wypowiedzenie dobre i niedobre. Oczywiscie to metafora. Uwage przykuwa negatywna krytyka wiec mowiac jestes debilem, ale cie lubie i tak osoba odbierze to kiepsko ;/ no chyba ze jej to nie rusza i ma dystans

Edytowane przez Karolajn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.