Skocz do zawartości
Gość Johnson

Kultowe pojazdy I - Toyota Corolla AE86

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Johnson

Hej!

Postanowiłem Wam przybliżyć niektóre auta, które w mojej (i nie tylko) opinii, zyskały status kultowych.

Na pierwszy ogień chciałbym zaprezentować Wam auto, jakim jest Toyota AE86. Dla wielu brzydka i przestarzała, dla miłośników motoryzacji jest obiektem westchnień i wyścigowych snów. Kultowa produkcja Japończyków, uznawana w świecie driftu. Nie ważne, czy używana do nielegalnego driftu na japońskich serpentynach, pod osłoną nocy, czy oficjalnie zmodyfikowana do startu w zawodach, poczciwa AE86 przyspiesza bicie serca każdemu, kto ją widzi w akcji.

Produkowana w latach 1983-1987, Toyota była wyposażona w silniki w układzie R4, o pojemnościach 1.5 lub 1.6 litra. Samochód, jak na tamte czasy, a raczej jego motor, wyposażony był w silniki z wtryskiem paliwa. Generowały one moc między 120 a 130 KM. Cehcą wyróżniającą te silniki był system T-VIS (taki odwrotny V-TEC z Hond) - system ten stanowił kolektor dolotowy o zmiennej długości poprawiający charakterystykę przebiegu krzywej momentu obrotowego (przyrost przy niskich obrotach).

Zdaję sobie sprawę, że parametry, które Wam opisałem, nie rzucają na kolana. Jednakże, poprawkę trzeba wziąć na czasy, w jakich powstała ta Toyota - w latach '80 takie wartości nie były codziennością. Napęd na tylną oś, w połączeniu z solidnymi, japońskimi konstrukcjami, pozwalał tuningować silniki do takich wartości, że spalanie tylnych opon nie było specjalnie trudne. Do tego trzeba doliczyć niską masę pojazdu (970 kg) i możecie sobie wyobrazić, ile frajdy z jazdy można uzyskać dzięki takiemu pojazdowi.

Z racji na "kultowość" tej Toyoty, dziś bardzo trudno kupić takie auto, ze względu na jego rzadkość, oraz wysoką cenę.

Mimo że wyglądem daleko odstaje od obecnych trendów, AE86 przyciąga mój wzrok za każdym razem, kiedy odwiedzam zawody driftingowe. To auto ma duszę, tak ważną dla miłośników sportów motorowych oraz motoryzacji, a tak rzadko spotykaną w budowanych obecnie autach. Takie konstrukcje już nigdy nie powrócą. A szkoda.

Poniżej fotki i filmiki z Toyotką w akcji.

Enjoy!

1024px-Ae86_drift.jpg

aajjd.jpg

Popis japońskiej szkoły driftu:

[video=youtube]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Johnson

Jestem fanem wielu marek, ale jeżeli chodzi o Toyotę, to podobają mi się wszystkie modele do roku około 2000 (+/-, zalezy od daty produkcji). Nowe Toyoty są raczej prorodzinne, ekologiczne, zatraciły duszę swoich poprzedników... Wyjątkiem jest nowa Toyota GT-86 - następczyni wyżej wymienionej. Niestety toyota nie produkuje juz dzisiaj takich kultowych aut. Nawet Toyota RAV-4 została pozbawiona uroku. A kiedyś mieli takie kozackie modele, jak Land Cruiser V8, Celica, MR2, Supra, AE86 i inne... To już nie wróci :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.